Ayvalık Diş Polikliniği

Gömülü Diş

Gömülü Diş

Gömülü Diş Nedir
Eğer çene içerisinde dişin sürmesi için yeterli alan bulunmuyorsa diş gömülü kalır. Dişin büyüme ve sürmesi üzerini örten dişeti, kemik veya başka bir diş tarafından engellenebilir. Çenelerde en sık olarak üst ve alt 3.büyük azı(20 yaş) dişleri gömülü olarak kalsalar da köpek dişleri, küçük azı dişleri hatta ön ve yan keser dişlerde gömülü olarak kalabilmektedir.
Gömülü dişler ağrılı olup, enfeksiyona yol açabilirler. Komşu dişe veya diş köküne baskı yaparak zarar verebilirler. 
Gömülü dişlerin çekilmesi gereken durumlar:
Yirmi yaş dişleri kısmen gömülü kaldığı zaman arada biriken besinler tam olarak temizlenemez. Bu durum hem 3. büyük azı dişinde çürümelere yol açabilir.
Alt çene bölgesinde kemiği zayıflatır ve kırılgan bir hale getirir.
Dişsiz hastalarda protez yapımına geçilmeden önce hastadan alınan radyografiler yardımıyla gömülü diş varlığı saptanırsa bu dişler cerrahi olarak çıkartılır. 
Gömülü diş çene kemikleri içerisinde kaldığı süre boyunca dişi çevreleyen kese de onunla birlikte kalmaktadır. Bu kese çene kemiği içerisinde kist oluşumuna yol açabilir. 
Birinci ve ikinci molarlaraortodontik tedavi uygulanacağı zaman eğer gömülü üçüncü azı diş varsa bu diş tedaviyi engelleyebilir. Böyle bir durumda ortodontik tedaviye başlamadan önce gömülü diş çekilmelidir.

Gömülü Diş